Πρόκειται για το σκούρο καστανό γλυκό σιρόπι από τον καρπό του ομώνυμου δέντρου, που φύεται στο μεγαλύτερο μέρος του νότιου Καναδά. Το φύλλο του, μάλιστα, κοσμεί και την καναδική σημαία.
Η γεύση του σιροπιού σφενδάμου (maple syrup) είναι μεν γλυκιά αλλά δεν σε λιγώνει, γι’ αυτό αγαπάει πολύ τα επιδόρπια από τηγανίτες ή pancakes, λουκουμάδες και βάφλες μέχρι φρουτοσαλάτες, γλυκά σιροπιαστά (ραβανί, γαλακτομπούρεκο ή μπακλαβά), cheesecake, κρεμ μπρουλέ και μπισκότα.
Συνδυάστε το με άλλα υλικά σε μαρινάδες που περιέχουν τζίντζερ ή χρωματιστά πιπέρια για χοιρινό κρέας, σολομό ή κοτόπουλο -τους ταιριάζει πολύ! Γίνεται και υπέροχη βινεγκρέτ σε σαλάτες, αντικαθιστώντας άψογα το μέλι.
info
Θα το βρείτε στο Μπαχάρ (Ευριπίδου 31, Αθήνα), αλλά και σε μεγάλα σούπερ μάρκετ και delicatessens.
Το άρθρο της εβδομάδας
![Summer,Salad,Of,Watermelon,,Feta,Cheese,And,Fresh,Mint,Leaves](https://cantina.protothema.gr/wp-content/uploads/2024/07/karpouzi-feta-anoigma.jpg)