Σε αυτή τη σαλτσούλα η υπέροχη οξύτητα του γιαουρτιού αναδεικνύει τα αρώματα των μυρωδικών. Στην ουσία πρόκειται για ένα τζατζίκι χωρίς σκόρδο και γιαούρτι. Στην Κρήτη μάλιστα, τέτοιο γιαούρτι βάζουν στα σουβλάκια αντί για τζατζίκι.
![giaourti-me-myrwdika-olivemagazinegr](https://cantina.protothema.gr/wp-content/uploads/2014/05/giaourti-me-myrwdika-olivemagazinegr-1-575x683.jpg)
Υλικά
- ½ κιλό καλό στραγγιστό γιαούρτι
- 4 κουτ. σούπας ελαιόλαδο
- 2 κουτ. σούπας ξίδι λευκό
- 50γρ. άνηθο ψιλοκομμένο ή μάραθο στην εποχή του
- 50γρ. μαϊντανό ψιλοκομμένο
- 60γρ. δυόσμο ψιλοκομμένο
- 4 φυλλαράκια λουίζα, ψιλοκομμένη
- αλάτι κατά βούληση, πιπέρι λευκό
Tips
- Μια ενδιαφέρουσα παραλλαγή αυτής της σάλτσας είναι η εξής: Στην ίδια ποσότητα γιαουρτιού προσθέτετε το λαδάκι, το αλάτι και το πιπέρι και αμέσως μετά 1½ κουταλιά του γλυκού κύμινο τριμμένο, 2 καρότα τριμμένα και μαριναρισμένα σε ½ χυμό λεμονιού και ½ χυμό πορτοκαλιού, 3-4 κουταλιές της σούπας από τη μαρινάδα και 2 κουταλιές του γλυκού ξύσμα πορτοκαλιού.
Διαδικασία
Βήμα 1
Σε ένα μεγάλο μπολ αδειάζετε το γιαούρτι, ρίχνετε το ελαιόλαδο και το ξίδι και ανακατεύετε δυναμικά. Αλατοπιπερώνετε κατά βούληση. Πασπαλίζετε το μίγμα με τα μυρωδικά και ανακατεύετε πάλι καλά.Βήμα 2
Παρ' όλο που το ντιπ γιαουρτιού είναι έτοιμο, προτιμότερο είναι να μείνει 1 ώρα στο ψυγείο, για να ωριμάσει και να απελευθερωθούν τα αρώματα των μυρωδικών. Αν θέλετε, προτού σερβίρετε, το περιχύνετε με μία-δυο κουταλιές ελαιόλαδο, για ομορφιά και γεύση.Φωτογραφία: Γιώργος Δρακόπουλος - Food Styling: Tina Webb